Autor zdjęcia/źródło:
Problemy z dzieckiem @ pixabay.com
Nasze dziecko nareszcie idzie do przedszkola. Jest to niemały stres dla nas ale także dla dziecka. Gdy już się zaadaptuje w nowym środowisku sądzimy, że stres mamy z głowy. Nie wiemy jednak dlaczego po pewnym czasie mamy problemy z dzieckiem. Robi się smutne i nie chce już chodzić do przedszkola. Jak rozpoznać, że dziecko ma w przedszkolu kłopoty lub dzieje się mu krzywda?
Pierwsze dni przedszkola to oswajanie się dziecka z nowa sytuacją. Musi przyzwyczaić się do nowych kolegów, innego rozkładu dnia, a przede wszystkim do tego, że przez kilka godzin nie będzie przy nim mamy. Najczęściej dzieci szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji. Co jednak możemy zrobić, jak dziecko po pewnym czasie nie chce chodzić do przedszkola?
Problemy z dzieckiem
Dzieci w wieku przedszkolnym nie wykazują jeszcze agresji fizycznej. Dokuczają one innym dzieciom a przyczyną konfliktu najczęściej jest zabawka. Gdy już swój cel czyli zabawkę osiągną przestają się nią interesować. Z wiekiem nasilają się formy agresji werbalnej. Dzieci zaczynają sobie nawzajem dokuczać, grozić lub się obrażać.
Powinniśmy się bacznie przyjrzeć, czy dziecko nie ma w przedszkolu problemów. Jak możemy się o tym dowiedzieć?
- Kiedy pytamy dziecko, w co się bawiło w przedszkolu, narzucamy mu odpowiedź i nie dajemy szansy by nam opowiedziało co się mu przydarzyło. Nie możemy też pytać dziecka bezpośrednio, czy ktoś go bije lub zabiera mu zabawki. Maluchy mają problemy z udzielaniem właściwej odpowiedzi na konkretne pytania.
- Obserwując w co i jak się dziecko bawi, możemy szybko wyciągnąć wnioski , co się dzieje w przedszkolu. Maluchy lubią odtwarzać w zabawie to co wydarzyło im się w rzeczywistości jak np. agresja czy szturchanie. Szybko się zorientujemy co się dzieje w ich życiu.
- Zabawy dziecka a także rysunki odzwierciedlają rzeczy które wokół niego się dzieją. Porozmawiajmy z dzieckiem na temat tego co narysował. Spytajmy go dlaczego namalowany miś jest smutny.
- Gdy dziecko w nocy budzi się i płacze. Nie chce samo spać i przychodzi do sypialni rodziców, może przeżywa jakieś złe doświadczenia. Podczas snu stara się odreagowywać i wyrzuca z siebie złe emocje. Stad biorą się nocne koszmary. Jeśli do wszystkiego dochodzi jeszcze moczenie się w nocy, nie bagatelizujmy problemu. Delikatnie porozmawiajmy o tym z dzieckiem lub wychowawcą w przedszkolu.
- Jeśli zachowanie dziecka nagle się zmieniło. Stało się markotne, płaczliwe lub agresywne może to być dla nas sygnał ostrzegawczy, że cos się w przedszkolu dzieje niedobrego. Poobserwujmy dziecko przez jakiś czas. Jeśli taki stan trwa nadal, udajmy się do przedszkola i porozmawiajmy o tym z opiekunką dziecka.
- Obgryzanie paznokci, ssanie kciuka lub nocne moczenie to ewidentne sygnały, że mamy problemy z dzieckiem przeżywającym konflikt z którym nie potrafi sobie poradzić. W tym przypadku konsultacja z przedszkolanką jest nieunikniona. Najlepiej będzie wspólnie podjąć działania.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?>>
ROZWÓJ MOWY DZIECKA PRZEDSZKOLNEGO>>